آهنگ های بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی (زادهٔ ۲۵ آبان ۱۳۳۶ در بابل)، موسیقی دان، آهنگساز، تنظیم کننده، ویولنیست و خواننده ایرانی است.

او نواختن ویلن را از سن سه سالگی آغاز نمود و در تهران زیر نظر پنج تن از معتبرترین استادان ویولن ازجمله پرویز یاحقی، جهانگیر کامیان و عادل کریمی نیا به یادگیری این ساز پرداخت و تکنیک های ویژه ای همچون بداهه سازی (و بداهه نوازی) ارکستراسیون: ترتیب و تنظیم: گام ربع پرده و غیره را آموخت.

هفت ساله بود که با استعداد شگرف خود در موسیقی نواختن سازهای گیتار، پیانو، سازهای کوبه ای و سازهای زهی مثل عود، تار و سنتور را فراگرفت.

بعد از گرفتن دیپلم برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و در کنار تحصیل موسیقی و ویولن را دنبال کرد. و در این راه موفقیتهای زیادی کسب کرد.

در سال 1358 از انگلستان به آمریکا مهاجرت کرد و فوق لیسانس خود را از دانشگاه در رشته موسیقی گرفت و از آن به بعد ساکن آمریکا شد.

آثار بی کلام او

طوفان _ تاندر _ عشوه _ آرامش قبل از طوفان _ حماسه

رقص آتش _ معرفت عشق _ شیراز _ ساری گلین _ گلزار _ سبزه زار _ نسیم

امواج _ مجنون _ نغمه _ رنگ اردو _ دروغا _ طنین شرق _ سراب _ گلایه _ میچکا _ و...

بیژن مرتضوی در حمایت از کودکان کار یک موزیک ویدئوی جدید ساخت | صدای آمریکا  فارسی

در سوم ژوئیه ۱۹۹۴ بیژن مرتضوی اولین هنرمند ایرانی بود که در “Greek Theater” به اجرای برنامه پرداخت. یکی از قطعاتی که او در این کنسرت اجرا کرد “حماسه”(Epic) نام داشت که در یازده سالگی ساخته بود. وی در سال ۲۰۰۹ از کشور انگلستان و در ساوت همپتون از دانشگاه معتبر solent University دکتری موزیک دریافت کرد. هدف و نیت قلبی او، معرفی و توسعه موسیقی معاصر خاورمیانه به صورت آکادمیک (رشته تحصیلی) در دانشگاه های کشورهای غربی می باشد.

آهنگ هایی که خوانده

دعوت _ موسیقی و من _ لوند _ ساعت سبز _ کوه نور _ عاشقی چیه _ یار جونی _

هستی _ خدای مستون _ اینجوری نگام نکن _ گلم _ فقط یار _ آخرین پیک _

گریه کنم یا نکنم _ ستاره _ نور و بوسه _ گیتار و دف _ وداع _ چشم انتظار _ و...

مشخصه متمایز او از سایر نوازندگان توانایی او در نواختن همه سازهای بکار رفته در آثار خود است، تورهای کنسرت اش را از سال 1369 بصورت جهانی شروع کرد و با شرکت های معتبر موسیقی جهان به همکاری پرداخت.طبق گفته ها او در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی به ایران رفت و آمد داشته است و پس از بازگشت حبیب محبیان برای گرفتن مجوز فعالیت دوباره به ایران آمد اما موفق نشد. بعد از بازداشت محمد خردادیان (رقاص) دیگر رفت و آمد بیژن مرتضوی و سایر هنرمندانی چون معین قطع شد، گفته می شود او ویلایی در شمال هم دارد.

او ازنوازنده های سازهای کوبه‌ای و سنتی ایران می باشد که این توان را دارد تا ترکیبی از موسیقی پاپ و سنتی ایران را به تنهایی تولید کند.او در لس آنجلس کلاس های موسیقی دارد و شاگردان زیادی از کشورهای مختلف جهان برای آموزش نزد او می آیند

بیژن مرتضوی برای خواننده‌های آمریکایی و اروپایی نیز کار آهنگسازی و تنظیم را انجام می دهد و مورد حمایت شرکت های معتبر قرار گرفته است.
/ 0 نظر / 205 بازدید